spot_img

ذات صلة

جمع

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Termální koupaliště na Slovensku: Top 45 slovenských léčivých koupališť a bazénů

Termální prameny na Slovensku mají léčivou sílu. Jsou určeny...

Týden v cestování: Austrálie jako před pandemií či prohlídka Istanbulu zdarma

Osm důležitých zpráv ze světa cestování, které vám za...

U Jadranu ukázala místa s medúzami: Nepřibližujte a nedotýkejte se jich, upozorňují Chorvaté

Dovolenou a koupání u moře umí pořádně znepříjemnit. I proto začali podél západního pobřeží Istrie sledovat medúzy a poskytovat lidem užitečné informace.

O monitoringu medúz informoval portál Dnevnik.hr a odkazoval se na mořský výzkum Institutu Rudera Boškovče v Rovinji. Vědci následně zveřejnili mapu rozšíření těchto živočichů.

Středisko vyzvalo lidi, aby hlásili i další lokality, kde medúzy zpozorovaly. Během prvního červencového týdne zaznamenali 21 případů.

\“Nejvíce hlášení, 16, jsme dostali o talířovce kompasové (Chrysaora hysoscella), čtyřikrát pozorování ježovky (Mnemiopsis leidyi) a jedno pozorování bylo k talírovce ušaté (Aurelia sp.),\“ uvedlo.

Vlevo nahoře jsou oblasti, kde se vyskytují medúzy. Vpravo je znázorněn výskyt medúzy kompasové. Dole nalevo je výskyt mořského ořechu a talířovky ušaté. Zdroj: IRB Centar za istraživanje moře, Rovinj – Rovigno
Co dělat po popálení?
Institut připomíná, že některé medúzy při koupání v moři zpozorujete jen velmi těžko nebo na poslední chvíli a mohou vás popálit. I proto je třeba se vyhýbat jakémukoli kontaktu s nimi.

„V případě popálení opláchněte míso mořskou vodou a zbylou tkáň medúzy opatrně odstraňte pinzetou. Oplachování vodou z kohoutku nebo balenou vodou a škrábání bodnutí jen zhorší,“ vysvětlili podle portálu odborníci.

spot_imgspot_img