spot_img

ذات صلة

جمع

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

U Jadranu ukázala místa s medúzami: Nepřibližujte a nedotýkejte se jich, upozorňují Chorvaté

Dovolenou a koupání u moře umí pořádně znepříjemnit. I proto začali podél západního pobřeží Istrie sledovat medúzy a poskytovat lidem užitečné informace.

O monitoringu medúz informoval portál Dnevnik.hr a odkazoval se na mořský výzkum Institutu Rudera Boškovče v Rovinji. Vědci následně zveřejnili mapu rozšíření těchto živočichů.

Středisko vyzvalo lidi, aby hlásili i další lokality, kde medúzy zpozorovaly. Během prvního červencového týdne zaznamenali 21 případů.

\“Nejvíce hlášení, 16, jsme dostali o talířovce kompasové (Chrysaora hysoscella), čtyřikrát pozorování ježovky (Mnemiopsis leidyi) a jedno pozorování bylo k talírovce ušaté (Aurelia sp.),\“ uvedlo.

Vlevo nahoře jsou oblasti, kde se vyskytují medúzy. Vpravo je znázorněn výskyt medúzy kompasové. Dole nalevo je výskyt mořského ořechu a talířovky ušaté. Zdroj: IRB Centar za istraživanje moře, Rovinj – Rovigno
Co dělat po popálení?
Institut připomíná, že některé medúzy při koupání v moři zpozorujete jen velmi těžko nebo na poslední chvíli a mohou vás popálit. I proto je třeba se vyhýbat jakémukoli kontaktu s nimi.

„V případě popálení opláchněte míso mořskou vodou a zbylou tkáň medúzy opatrně odstraňte pinzetou. Oplachování vodou z kohoutku nebo balenou vodou a škrábání bodnutí jen zhorší,“ vysvětlili podle portálu odborníci.

spot_imgspot_img