spot_img

Zvyšte viditelnost svého podnikání online

V dnešní době je pro každého podnikatele klíčové mít...

Prodej firmy: Kdy a proč zvažovat tento krok?

Existuje mnoho důvodů, proč by někdo mohl zvážit prodej...

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Zastihla vás bouře nebo divoká zvěř? Takto je třeba se zachovat v nebezpečných situacích

Turistice dáváme v létě zdar mnohem více než v zimě, ale měli bychom myslet nejen na pitný režim, ale také na bezpečnost.
V redakci Aktuality.sk jsme od začátku nezávislí a ve veřejném zájmu zpřístupňujeme důležitý zpravodajský obsah pro všechny naše čtenáře zdarma. K tomu, abychom mohli i nadále připravovat kvalitní zpravodajství a neustále se zlepšovat, potřebujeme i vaši podporu. Podpořte nás nyní i vy.
Vybrat se během prázdnin nebo volných dní do přírody je ten nejlepší lék, který si můžeme naordinovat sami. Čistý vzduch, pohyb a soustředěná mysl příznivě působí na tělo i ducha, což má často psychohygienické účinky. Přesto nesmíme zapomínat na pravidla a zejména bezpečnost pohybu. Ať už jsme jakkoli zkušení a ostřílení, vždy se může přihodit něco, na co ani nepomyslíme.

Jako první bod by měli všichni turisté myslet zejména na sledování předpovědi počasí. Třeba se zaměřit nejen na aktuální stav, ale také na vývoj dopředu a dokázat zhodnotit, zda je bezpečné do přírody vyrazit. Pokud ano, je třeba si promyslet, v jaké době, případně, jak dlouho by turistika měla trvat a kdy je předpokládaný návrat. Obvykle se doporučuje vyrazit co nejdříve ráno, jelikož je zejména výše v horách počasí v poledne a odpoledne nevyzpytatelné a rychle se mění.

Precizní plánování je základ
Jak uvádí Alena Krčová, vedoucí oddělení komunikace a marketingu a mluvčí Operačního střediska záchranné zdravotní služby Slovenské republiky, důležité je precizně plánovat túry na hřebeny hor s ohledem na počasí a nepřeceňovat vlastní schopnosti: „V případě blížící se bouře bychom neměli zůstávat v blízkosti kovových přemetů – například kovových křížů, řetězů nebo stupaček, které za normálního počasí slouží jako bezpečnostní prvek. V bouři mohou přitahovat blesky, je třeba se od nich vzdálit. Během bouře nenosíme nic na rameni a nad sebou – udici, nářadí nebo deštník, ideální je takové předměty nechat na místě a potom se po ně po bouři vrátit.“

Jak Krčová dále vysvětluje, není třeba zůstávat jako nejvyšší objekt na holých mokrých skalách, ale pomalou šoupavou chůzí se snažit dostat mimo mokrých skal. „Neschovávat se pod individuálně stojící strom, není to bezpečný úkryt – je třeba odejít od stromu alespoň 10 metrů, dýchat si se spojenýma nohama a se skloněnou hlavou přečkat bouři. Během bouře nesmíme zůstávat ani na okraji lesa, uprostřed je les bezpečnější (iv nižším lesním porostu, který je od člověka trošku vyšší). Do bezpečí neběžíme, přesouváme se pomalou šoupavou chůzí.

Při bouři je třeba si dýchnout se spojenýma nohama.
A samozřejmě platí i to, že během blížící se bouře ani během ní se nekoupeme na otevřených vodních plochách a pokud jsme nejvyšším objektem ani netelefonujeme,“ zdůrazňuje.

Střet s divokou zvěří
Kromě bouře nás však může v přírodě překvapit i jiná situace – střet s divokou zvěří. Ta je obvykle plachá, ale pokud se cítí ohrožena, je vyrušená, resp. vyplašená, může zareagovat i jinak než útěkem. V první řadě bychom měli dokázat udržet čistou a chladnou hlavu.

I nedávný případ, kdy u obce Liptovské Kľačany došlo ke střetu cyklistky s medvědicí a dvěma mladými, je toho příkladem. Podle zjištění Zásahového týmu šlo o lokalitu v lese, přibližně 10 kilometrů za vesnicí. „Byl to přirozený biotop medvěda, nemůžeme mluvit o intravilánu obce. Cyklistka se se svým psem dostala do blízkosti medvědice, zachovala se však velmi správně. Sesedla z kola a lehla si tváří na zem. Medvědice proto vyhodnotila, že cyklistka nepředstavuje pro medvíďata hrozbu a nezaútočila. Cyklistka nebyla zraněná a nebylo nutné ani ošetření,“ informovala tehdy portál Aktuality.sk Státní ochrana přírody.

A právě rozvaha je na prvním místě. Pokud se do přírody chystáte se psem, jednoznačně je třeba ho mít na vodítku, protože zajetí může mít bohužel i fatální následky.

Zásahový tým pro medvěda hnědého uvádí několik rad, co dělat v případě výskytu medvěda hnědého. Pokud je medvěd zpozorován mimo obydlené oblasti, v porostech, loukách, svazích, turistických stezkách na větší vzdálenost, není nutná panika. Pokud je chování medvěda pasivní, je plachý, resp. se postaví na zadní, může být překvapen, může naznačit útok, ale uteče: „Je třeba nechat medvědovi prostor k útěku, v klidu promluvit, chvíli počkat a pokračovat ve směru cesty. Hlasitěji mluvit, případně zapískat, zatleskat. Zvážit případný návrat trasou zpět. Pozorovat své okolí, případně pozici medvěda. Neutíkat.“

Je-li medvěd zpozorován mimo obydlenou oblast, v blízkosti sídel, dobytka, včelínů, ovocných sadů, kempů, tábořišť a podobně, působí nebo již způsobil škody, případně se pravidelně vrací, není třeba se k němu za žádných okolností přibližovat ani jej provokovat. Třeba zvážit případný návrat trasou zpět, ale zároveň být ostražitý a pozorovat své okolí, případně pozici medvěda. Stejně jako v prvním případě je důležité neutíkat, ale v tomto případě se doporučuje kontaktovat zprávu Národního parku nebo Chráněné krajinné oblasti.

Na Slovensku platí výzva, aby občané při zaregistrování medvědů, kteří se vyskytují poblíž lidských obydlí, danou situaci ohlásili na linky tísňového volání: 158 / 112 / 159 / nebo zmiňovaný Zásahový tým pro medvěda hnědého ŠOP SR: +421 903 20. informace o tom, jak se chovat při střetu s medvědem, jsou dostupné na webu.

Podobně ostražití byste měli být i při střetu s divočáky, jeleny či jinou zvěří. Ta je přirozeně plachá, takže důležité je zvolit raději nechat zvířeti či zvířatům prostor, postupně se vzdalovat pomalým ústupům, později se hlasitěji povídat a v případě potřeby zvolit raději ukončení výletu a návrat stejnou trasou.

spot_imgspot_img