الرئيسية Cestování Vydejte se do La Scala na happy hour nebo na Sforzovský hrad:...

Vydejte se do La Scala na happy hour nebo na Sforzovský hrad: Milán není jen Duomo, holuby a módní scéna

0

V Miláně jsou na každém kroku obchody, butiky, pasáže, hříšné drahé značky, všude cetky – kočky ak tomu výborná káva, víno i jídlo, což je obrovským tahákem městské turistiky do tohoto oblíbeného města.

V Miláně je krásné, ale není to jen o nákupech a známé katedrále. Ruch velkoměsta, jakým Milán jednoznačně je, je citelný všude. Naleznete zde však i místa, která navozují klidnou atmosféru, stačí je jen poznat.

Dostat se sem přitom už dávno vůbec není náročné. Letadla z Bratislavy směřující na letiště Milán – Bergamo pravidelnou linkou převážejí mnohé Slováky do Itálie. Někteří sem jdou na den, kdy se stihnou najíst i si vypít oblíbený drink či nakoupit, ale při delších termínech může člověk zažít i skvělou atmosféru centra i okolí.

V Miláně totiž lze zažít velkoměstský ruch, ale také klid a pohodu venkova. A bonusem je samotné Bergamo, kde může člověk zažít další dovolenou.

Milánský dóm
Kdo by neznal Duomo di Milano? Slavná gotická katedrála je nádherná a, naštěstí, dostupná i pro turisty. Dlouhé řady před vstupem dovnitř hovoří o tom, že je mimořádně oblíbená. Katedrála je krásná a snadno ji najít, ale není to to jediné, co lze v Miláně vidět. Pokud se sem vyberete, počítejte s tím, že ideální je pro vstup zajištění si lístku předem. Ceny nejsou vysoké a když si koupíte pass, který vás opravňuje ke vstupu i do muzea či na nějaký plánovaný koncert, nějaké to euro i ušetříte. Pokud však pojedete na bohoslužbu bočním vchodem, můžete vejít zdarma.

I když vypadá být pandemická situace lepší, nezapomeňte si při vstupu do interiérů se sebe respirátor.

Piazza del Duomo
Před zmiňovanou katedrálou se nachází náměstí, které by bez otravných prodavačů náramků či selfie tyček a asi milionů holubů bylo kouzelné a možná i tak trochu magické. Všude je však houf lidí, kteří se fotí buď s katedrálou, nebo s holuby, které zde všichni svesela krmí. Toto místo jednoznačně není pro lidi, kteří mají strach z davu. Jinak má klasickou italskou atmosféru.

Galerie Viktora Emanuela II.
Hned vedle náměstí a Dómu je úchvatná galerie, kterou je nákupní pasáž a obchodní centrum v jednom. Procházka pod úžasnými zastřešenými oblouky, které stavěly 12 let, může být romantická i objevná. Podle ní například postavili komplex pasáží kolem pražského Václavského náměstí.

La Scala (Teatro alla Scala)
Slavné divadlo La Scala je téměř neviditelné. Neprozrazuje ho žádný velký bilboard, žádná velká a do očí bijící reklama. Tento operní dům nabízí velkovýpravná díla a známá je i pro stabilní, mimořádně emotivní publikum. Pro své skalní diváky připravuje i tvz. happy hours. Před představením mají zájemci možnost setkat se s umělci.

Socha Leonarda da Vinciho
Hned naproti La Scale, na náměstí Piazza della Scala, se nachází socha jednoho z největších učenců Itálie, Leonarda da Vinciho. Ve středu mramorového pomníku je sám velký vědec a kolem ho „chrání“ čtyři jeho učedníci. Naštěstí, nacházejí se zde lavičky, na kterých lze trochu pooddychovat a poohlédnout se kolem.

Sforzovský hrad
Castello Sforzesco je hrad nacházející se v severozápadní části Starého Města. Původně pevnost se změnila na hrad, který upravovalo několik generací milánských vojevůdců. Najdete zde muzeum i galerii, ale pokud je chcete navštívit, je dobré si prohlédnout lístky předem a online. Italové milují umění, takže je se na co dívat.

Pokud vám stačí jen se projít po nádvoří, zajděte ke všem vchodům. Na jednom je padací most, za druhým fontána a za dalším vstup do krásného a rozlehlého parku.

Park Sempione
Park nebo vlastně hradní zahrada má spoustu zákoutí, jezero, různé chodníčky i oddechová místa. Zabloudit sem z ruchu a vřavy města je skvělou možností, jak si odpočinout a načerpat trochu sil do dalšího poznávání. Stromy, posečený trávník a jezírko s kachnami jsou jako balzám na duši. Ve středu se nachází také pódium, kde se během teplých dnů odehrávají různé akce.

Oblouk Míru
Tento oblouk, italský Arco della Pace, je vidět již z hlavní brány Sforzovského hradu a již z dálky působí majestátně. V jeho okolí posedávají různé skupinky a odpočívají. Jeho první historický význam se pojí s názvem Vítězný oblouk a připomíná Napoleonovo vítězství, druhý po přejmenování na Oblouk Míru připomíná evropské válečné konflikty.

Pinacoteca di Brera
Místo s nepříliš viditelným vchodem je vlastně galerií, která skrývá množství obrazů a soch umělců z Lombardie. Brera je pro někoho fascinující, pro jiného obyčejná. Rozhodně však potěší milovníky umění. Vstup na nádvoří je zdarma, expozice jsou však již zpoplatněny.

Corso Como 10
Komplex s nenápadným vchodem, ale s o to dechberoucím nádvořím, je plný zeleně a klidu i přes jeho centrální poloze. Najdete zde místo k posezení u kávy i večeře s kvalitním vínem, galerii, knihkupectví i tvorbu místních módních a designérských tvůrců.

Jídlo a pití
Itálie bez jídla a pití je jako řeka bez ryb. Jednoznačně. Nejde zde jen o pizzu, ale také o rychlé snacky jako croissanty či panini, husté obědové polévky, večerní těstoviny, rizota, saláty a speciality z například zvěřiny. Ke všemu patří tradičně kvalitní víno a skvělá káva se sladkým, například s božským cannoli.

Uličky a výklady
I když si v Miláně nic nekoupíte, stačí obdivovat. Uličky a výklady. Oči se napasou do zbláznění. Milán má zkrátka šmrnc zejména co se vizuálního vjemu týče. Stejně tak se ani nedá spočítat, kolik úchvatných kostelů, chrámů či jen takových obyčejných domů zde vidět. Cihlové, obrostlé břečťanem, s malými kovovými balkony plnými zelených, vzduch produkujících rostlin. Skutečný vizuální orgasmus pro ty, kteří milují tradiční a přitom historií dýchající místa.

Bonus: Bergamo
Samostatnou kapitolou je určitě městečko Bergamo, kam se létá právě z Bratislavy. Jednoznačně doporučuji dát si zde alespoň jeden, dva dny, jelikož je mnohem klidnější než Milán, vzduch je spíše horský a nákupy neomrzí v žádném počasí. Zároveň jsou zde fantastické hradby, kam se vyvezete pozemní lanovkou (v tomto případě upozorňuji na to, že se vyvezte až na vrchol. Je odtud nádherný výhled). Výhled na okolí je jedinečný a jídlo výborné. Třeba ho zažít.

Exit mobile version