spot_img

ذات صلة

جمع

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Sdílené bydlení – jak, proč, za kolik

Chvilkový trend nebo nový fenomén na trhu s nájemními byty, který bude oslovovat stále více lidí? Jaká budoucnost čeká? sdílené bydlení a je možné, aby tato forma života oslovila široké spektrum obyvatel?

S pojmem sdílené bydlení se setkáváme stále častěji, a to nejen v případě studentů či skupin dělníků. Po životě v pronájmu, který klade důraz na společné bydlení za účelem dělby nákladů vedoucí k úspoře, pokukují i ​​další skupiny obyvatelstva. Ty v něm vidí několik pozitiv, díky kterým jsou ochotni snést i nevýhody spojené s takovým bydlením.

Jak se bývá sdílenou formou?

Sdílené bydlení může mít několik forem. Nejčastější je pronájem lůžka ve vícepokojovém bytě nebo domě. Nájemník tak žije v bytě s více lidmi, přičemž o prostor se dělí ještě iv pokoji, kde spí. Další vyhledávanou formou je život s více lidmi najednou, ale každý má vlastní samostatný pokoj.

Proč sdílet bydlení s jinými?

Při sdíleném bydlení je nutné oželet soukromí a dostatek prostoru pro sebe sama. To ale často nevadí studentům nebo dělnickým partiím, které takový společenský způsob života záměrně vyhledávají. I když to přináší jisté minusy, pro mnohé nájemníky je to skvělý způsob, jak nasbírat nové kontakty, zážitky, zkušenosti. A zároveň ušetřit na bydlení.

Kolik sdílené bydlení stojí?

Tato forma života se využívá zejména v lokalitách, kde je buď málo volných bytů nebo jsou jejich ceny vysoké. Sdílené bydlení je tak způsob, jak žít v atraktivní lokalitě za podstatně méně peněz. Ceny se pohybují různě v závislosti na lokalitě. Např. v Bratislavě se dá najít postel ve 3-pokojovémbytu i za 150 €. V Košicích a v Prešověto může být o cca 50 € méně. V Nitrea v Banské Bystrici jdou ceny ještě nižší a ve starších bytech vyjdou i na 70 € měsíčně.

Plusy a minusy sdíleného bydlení:

  • nižší náklady na bydlení
  • volná lůžka jsou dostupnější než celé byty
  • možnost najít a pěstovat nová přátelství
  • pomoc při problémech s placením nájmu
  • nedostatek soukromí a prostoru pro sebe
  • nepořádek, návštěvy neznámých, spory
  • případné špatné vztahy kazí životní pohodu

Sdílené bydlení není pro každého a téměř vždy jde jen o dočasnou záležitost. Při takové formě bydlení by bylo problémem i zakládání rodiny a vedení běžného „dospěláckého“ života. Nemluvě o tom, že nájemník nežije sám a zároveň je v cizím, takže si nemůže zařídit domácnost podle sebe.

spot_imgspot_img