spot_img

ذات صلة

جمع

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Řecko pro každého? Top 10 řeckých destinací s letenkami od 30 eur zpátečně

Letenky do Řecka se začínají na cenovce od přibližně 30 eur zpátečně s odletem z Budapešti.
Krásné pláže, tyrkysové moře, vynikající gastronomie, jedinečná kultura i historie jsou každoročně lákadlem pro tisíce Slováků, kteří si za svoji dovolenkovou destinaci vybírají Řecko.

Během let se z Řecka stala dovolenková stálice, což potvrzuje i letošní zájem – už nyní si letenky do Řecka zakoupilo téměř sto procent cestovatelů z celkového počtu v roce 2021. Pokud se v úvahu vezme skutečnost, že léto není ještě ani v polovině, Řecko má našlápnuto překonat svůj stín a do země přilákat několikanásobně více turistů než minulé roky.

V létě se většina rekreantů rozprchne na stovky řeckých ostrovů. Z dat cestovní kanceláře Pelikán vyplývá, že nejvíce turistů navštíví Korfu, Rhodos, Krétu či Zakynthos. Oblibě se těší také Mykonos, Santorini i Kos.

Zajímavých ostrovů je v Řecku nepočítaně, a tak ve spolupráci s cestovní kanceláří Pelikán přinášíme deset tipů na zajímavé a výjimečné řecké ostrovy vhodné pro všechny typy cestovatelů.

Ostrov, který pravidelně navštěvovala i císařovna Sissi, má strategickou polohu, a proto ho chtělo dobýt několik velmoci. Korfu je považováno za nejzelenější ze všech řeckých ostrovů a spojuje v sobě písečné pláže, historické památky, krásnou přírodu i moderní služby. Návštěvníci by také neměli vynechat město Sidari, ve kterém se nachází podle místních i magický Kanál lásky.

Nejoblíbenějšími jsou pláže Agios Gordios či Paleokastritsa – obě vybavené a pořádané pro turisty. Známou je také pláž Myrtiotissa, na severu ostrova se nachází také písečná pláž Sidari, která drží ocenění modré vlajky.

Možností výletu je malý ostrov, na kterém se nachází klášter Vlacherna ze 17. století, jehož atmosféru dotváří květinová zahrada. Zapůjčit se dá i loď, kterou se mohou cestovatelé dovézt na nedaleký Myší ostrov, který je přerostlý citrusy.

Na ostrově se nachází také Achilleion – letní palác, který byl 19. století postaven pro císařovnu Sissi. Uvnitř se nachází dobový nábytek, malby i šaty známé císařovny.

Korfu je zároveň jednou z destinací, kam se toto léto létá iz Bratislavy. Zpáteční letenky na Korfu seženou Slováci už od necelých 50 eur s odlety z Vídně či Budapešti.

Průzračná voda, nádherné pláže, na kterých hnízdí i želvy Caretta, ale také místo plné dobrot, pekáren a malých obchodů. Řecký ostrov Zakynthos, přezdívaný také květ východu, je lákadlem celoročně.

Povrch ostrova je hornatý a vhodný jednak pro lehké túry, ale i jízdy na kole. S dětmi lze navštívit Askos Stone Park – nazývá se také přírodním parkem, ale mají v něm i množství druhů zvířat, jde tedy takříkajíc io ZOO.

Z pláží se vyplatí navštívit Navagio – nejznámější a tím pádem i nejpřeplnější pláž, známou ze všech fotografií. Také pláž Gerakas, která je považována za jednu z nejkrásnějších. Zajímavou může být pláž Limnionas, která však není tak úplně pláží, ale spíše místem, kde se návštěvníci chodí potápět – jelikož jde spíše o jeskyni, nenachází se zde mnoho turistů.

Možností na výlet je nedaleký ostrov Marathon nebo Marathonisi, který je přezdívaný také jako želví. Jedná se o neobydlený ostrov s bohatou vegetací a dvěma plážemi.

Zpáteční letenky na Zakynthos mohou rekreanti sehnat od přibližně 80 eur s odletem z Vídně.

Největší a zároveň nejdůležitější z řeckých Doděkanských ostrovů spojuje podobně jako většina Řecka odpočinek na pláži s poznáváním a historií. Zážitkem je půvabné město Lindos, ve kterém stojí také chrám bohyně Athény či zbytky dórských sloupů. Právě toto místo také nabízí nádherný výhled přímo na malebné moře a metropoli.

Jde o jeden z nejslunečnějších a nejteplejších ostrovů, se kterým se pojí legenda o bohu slunce Heliovi, který právě toto místo pojal za své a prozářil ho slunečním zářením. Zároveň se zde setkávají dvě moře – Středozemní a Egejské, díky čemuž je jedna strana ostrova klidná a druhá poněkud rozbouřenější.

Rhodos je také domovem jednoho ze starověkých divů světa – Rodoského kolosu. Tato v té době nejvyšší socha však stála jen zhruba 67 let a následně byla zničena zemětřesením. Ostrov je však i nadále domovem řady antických staveb, synagog, minaretů, křižáckých hradů či byzantských chrámů.

Nesmíme zapomenout na pláže – jednou z nejoblíbenějších je pláž Prasonini, populární je však spíše na vodní sporty. Ke koupání je oblíbenou pláž Traganou, navštívit je třeba i pláž Tsambika či zátoku Anthonyho Quinna, herce, který na ostrově natáčel film a zátoka se mu tak zalíbila, že se ji rozhodl koupit. Zátoku však od roku 1984 znovu vlastní Řecko.

Zpáteční letenky na řecký ostrov Rhodos jsou v nabídce již od přibližně 80 eur s odletem z Budapešti.

V srdci Jónského moře leží ostrov windsurfingu. Lefkadu spojuje s pevninou most, díky čemuž je snadno dostupná. Hlavní město, které nese rovnoměrný název, je známo malým přístavem a barevnými budovami, město však není to, čím ostrov přitahuje turisty – jsou to jeho pláže.

Nejznámějšími plážemi jsou Porto Katsiki a Egremni, oblíbenou je také pláž Mylos, která je zároveň i nudistickou pláží. Nejznámější turistickou lokalitou je vesnice Nidri na východní části ostrova, kterou obklopuje několik menších ostrovů – ty lze objevovat na lodi, díky čemuž tato vesnice nabízí nejvíce lodních výletů na celém ostrově.

Na zmiňovaný windsurfing se rekreantům doporučuje přesunout se na jižní pobřeží ostrova. Nejpopulárnějšími místy v celém Středomoří jsou vesnice Vasiliki a Ponti, které se nacházejí právě na Lefkadě.

Za návštěvu stojí také vnitrozemní část ostrova, pro kterou jsou typické borové lesy. Jednou z vesnic je Karya, ukrytá mezi zelenými kopci, která je známá tradičním folklórem a tradicemi – ty lze objevovat například v muzeu Marie Koutsohero. Nejhornatější vesnicí na ostrově je však podle mnoha Eglouvi.

Půvabný ostrov v srdci Sarónského zálivu je oblíbeným útočištěm Athéňanů i turistů z celého světa. Děkovat za to může jednak poloze, protože se nachází takříkajíc na skok od hlavního města, ale zejména scenérii jako z pohádky.

Auta jsou na ostrově zakázána, turisty u přístavu vítají osli připravené je převést po přístavním městě s elegantními mramorovými uličkami a sídly z 18. století. Vodním taxíkem je možné se přesunout do tradičních řeckých vesnic jako jsou Kaminia, Vlichos nebo Molos.

Ostrov je skalnatý a hornatý, i proto zde rekreanti nenajdou písečné pláže. Avšak oblázkové pláže Bisti, Agios Nikolaos, Vlichos a Kaminia jsou také skvělým místem k relaxaci u průzračného moře.

Za nejlepšími výhledy během západu slunce je třeba se vydat do oblasti Periptero, kde se mimo jiné nachází i jeskyně Spilia, ve které se dá plavat.

Na ostrově se nenachází žádné letiště, ale trajektem z Athén se na ostrov lze dostat za přibližně hodinu a půl. Zpáteční letenky do Atén seženou slovenští rekreanti od necelých 50 eur zpátečně s odletem z Budapešti.

Zlaté písečné pláže, křišťálově čisté vody, archeologická naleziště a aktivity pro celou rodinu. Sice se Kos mnohokrát nachází ve stínu Rhodosu, největšího z Doděkanských ostrovů, v nabídce však má vše, co je potřeba ke skvělé dovolené.

Kos je mimo jiné i rodištěm Hippokrata, otce medicíny. S medicínou se pojí i Asklépion – ruiny starověkého léčebného chrámu a lékařské školy, kterou navštěvoval Hippokrates. Dnes jde o nejvýznamnější archeologické naleziště na ostrově.

Za historií se také vyplatí vybrat k pozůstatkům starověké vesnice Agora, pevnosti Antimachia nebo k více než 100-milionů staré jeskyni Aspri Petra. Jeskyně leží na kopci a k ​​výstupu je třeba si přibalit alespoň menší kondičku. Na oplátku však nabízí krásné výhledy na okolní krajinu.

Oblibě se těší také termální prameny, nejznámější z nich je sirný pramen na pláži Embos Therma o teplotě až 60 °C. K oblíbeným plážím patří také Kefalos, Marmari, Lampi nebo Tigaki oceněná modrou vlajkou.

Zpáteční letenky na řecký ostrov Kos jsou v nabídce od přibližně 60 eur s odletem z Vídně.

Pro párty a luxus: Mykonos
Párty ostrov plný plážových klubů a známý svými luxusními resorty, které vyhledávají milionáři i celosvětové celebrity. Zároveň se jedná o místo s největší koncentrací gay barů v celém Řecku a zároveň o nejvíce gay-friendly řecký ostrov.

Nejznámější pláží, která právě tyto celebrity láká, je Psarou, na které se nachází známý plážový klub Nammos. Na párty láká také Paradise beach nebo vedlejší Super Paradise, na vodní sporty je zase ideální pláž Kalafatis.

Možností je ještě pláž Elia, která je nejdelší písečnou pláží na ostrově a nabízí rovněž plážové bary a prostor pro vodní sporty. Možnost výletu je cesta na nedaleký ostrov Dilos, který je archeologickým nalezištěm a v období starověku bylo velkým obchodním a náboženským centrem. Podle legendy jde také o místo narození boha hudby a poezie – Apolla.

Milovníci dobrého jídla nesmějí vynechat návštěvu Kiki’s – nejznámější restaurace. Jen kousek od ní se nachází další oblíbená pláž – Agios Sostis. Zpáteční letenky na Mykonos s odletem z Budapešti začínají na cenovce od přibližně 60 eur.

Největší z řeckých ostrovů a místo narození boha bohů – Dia. To je Kréta. Ostrov je oblíbený zejména u rekreantů, které tak úplně nebaví ležení na pláži.

Povinnou zastávkou je Knóssos, které bylo kdysi centrem minojské civilizace, první evropské civilizace – nachází se zde i Minojský palác s pověstným labyrintem. Za turistikou se vyplatí vybrat do 16 kilometrů dlouhé rokle Samaria Gorge, která je poněkud náročnější, avšak plná krásné přírody.

Samaria je jednou z nejpopulárnějších, oblíbenou, avšak méně navštěvovanou, je například rokle Aradena – doporučuje se však pro návštěvníky, kteří mají s podobnými procházkami zkušenost a zejména disponují dobrou obuví.

Oblíbenou oblastí je Chania, ve které se nacházejí i nejkrásnější pláže ostrova jako Balos nebo Elafonissi, obě s čistou vodou a krásným bílým pískem. Možností výletu je i nedaleký ostrov Chrissi, který je neobydlený a dá se na něj dostat jedině lodí – ideální na šnorchlování či jen plavání.

Kréta je bohatá i na noční život, nejznámějším je město Hersonissos, kde se klidně může stát, že kvůli přeplněným podnikům se bude během léta tančit například i na ulici.

Letenky na ostrov Kréta seženou rekreanti zpátečně již od necelých 60 eur s odlety z nedaleké Budapešti.

Centrum Kykladských ostrovů má dlouhodobou historii sahající do dob starověku. Dnes je ostrov oblíbenou destinací nabízející širokou škálu služeb. Často je označován také jako ostrov mnoha tváří a Ermoupoli, hlavní město ostrova, je toho příkladem.

Ermoupoli si návštěvníci zamilují díky jeho kontrastům a architektuře. Městská část Hermes je majestátní oblastí, nad kterou se tyčí pravoslavný kostel. Naproti tomu je část Ano Syros typickou kykladskou vesnicí, která je poseta katolickými kláštery a kostely. Architektonickým skvostem města je radnice z 19. století, ale oku neuniknou ani půvabné neoklasicistní budovy divadla Apollo či kina Pallas.

Jednou z nejpopulárnějších pláží ostrova je Galissas, oceněná modrou vlajkou a díky mělké vodě je vhodná pro rodiny s dětmi. Z pláže je to blízko ke kapli Agia Pakou, která nabízí nádherné výhledy. Výbornou vybaveností disponují také pláže Kini, Delfini nebo Agathopes.

Žádný rekreant by neměl vynechat lokální pochoutku loukoumie – sladkost ochucená růžovou vodou, pistáciemi či mandlemi je skutečnou specialitou ostrova. Domácí jsou také hrdí na nugátový zákusek zvaný halvadopita a na pastelaries – sezamovou tyčinku ze sušených fíků a mandlí. Gastronomický zážitek dotváří kaparosalata a maindanosalata – saláty typické pro Syros.

Na ostrov jezdí trajekt z Athén či nedalekého ostrova Mykonos. Zpáteční letenky do Athén jsou k dispozici již od necelých 50 eur. Zpáteční letenky na Mykonos začínají na ceně od přibližně 55 eur.

Pro muzikálové nadšence: Skopelos
Jedním z nejznámějších muzikálů je Mamma Mia! a není žádným tajemstvím, že jeho filmová verze se natáčela v Řecku. Filmaři si pro exteriérové ​​záběry vybrali hned několik různých lokalit, nejvíce času však strávili na ostrově Skopelos.

Skopelos sousedí s ostrovem Skiathos, na kterém se nachází mezinárodní letiště, díky čemuž je snadno dostupný trajektem. Ostrov už na první pohled zaujme horskými svahy posetými borovými lesy a krásnými plážemi s tyrkysovou vodou.

Nejoblíbenější pláží ostrova je Panormos – nejdelší pláž ostrova disponující restauracemi, bary či lokálními obchůdky. Nedaleko se nacházejí i pláže Milia a Kastani, které nabyly své popularity právě díky ikonickému muzikálu s Meryl Streep. K nejkrásnějším plážím patří také Glystery, Stafilos nebo Agios Ioannis.

Turistickou lokalitou číslo jedna je kaple Agios Ioannis, která je – jak jinak – známá jako dějiště svatby Sophie a Sky z filmu Mamma Mia!. Za návštěvu stojí i stejnojmenné hlavní město ostrova Skopelos, které místní nazývají také Chora. Rekreantů si podmaňuje kouzelnými domky, náměstími, kostelíky či úzkými dlážděnými uličkami.

Letenky na ostrov Skiathos, ze kterého se následně rekreanti přesunou na Skopelos, seženou Slováci již od přibližně 90 eur s odletem z Vídně.

spot_imgspot_img