الرئيسية Rady a Návody Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

0

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět v plném proudu. Přečtěte si důležité rady, jak zvládnout bezproblémový odlet a nezmeškat jej.
V redakci Aktuality.sk jsme od začátku nezávislí a ve veřejném zájmu zpřístupňujeme důležitý zpravodajský obsah pro všechny naše čtenáře zdarma. K tomu, abychom mohli i nadále připravovat kvalitní zpravodajství a neustále se zlepšovat, potřebujeme i vaši podporu. Podpořte nás nyní i vy.
Před odletem si zkontrolujte všechny potřebné dokumenty na cestu, říká pro Aktuality.sk Veronika Hauswaldová z PR bratislavského letiště.

Cestujícím doporučuje důsledně si zkontrolovat platné cestovní doklady a vstupní dokumenty do místa destinace.

Podmínky vstupu do jednotlivých zemí naleznete na webu ministerstva zahraničních věcí.

Odbornice také připomíná, že Velká Británie už není členem EU. Proto je třeba cestovat s platným cestovním pasem.

„Cestování s občanským průkazem je povoleno pouze na výjimky, tedy pro ty, kteří se zaregistrovali do pobytového schématu. Settlement Scheme,“ doplnila.

Kontrola zavazadel
Na stránce letecké společnosti, kde jste si koupili letenku si prohlédněte, jakou hmotnost a velikost zavazadla povolují podmínky.

Správně si zabalte příruční zavazadla
Do příručního zavazadla je dovoleno vzít si tekutiny, gely nebo krémy do 100 ml, zároveň je musíte zabalit do průhledného igelitového sáčku (velikost max. 1 l).

„To lze zakoupit i na letišti M. R. Štefánika za 1 euro. Třeba si dát pozor zda nemáte zabalený některý ze zakázaných předmětů, jakým je například nůž, hořlavina, či jiné nebezpečné předměty. Upozorňujeme, že na letišti M.R. Štefánika není povolena ani tenisová raketa jako příruční zavazadlo,“ poznamenala.

Přijeďte včas
Na letišti je třeba být minimálně 2 hodiny před odletem. Před odjezdem si zkontrolujte případná dopravní omezení po cestě na letiště.

Nepřežeňte to s alkoholem
Při užívání omamných látek, jako je alkohol, musíte být opatrní. Pokud je pasažér v nepřizpůsobivém stavu, může se stát, že jej vyloučí z přepravy z bezpečnostních důvodů. Většina leteckých společností má nulovou toleranci alkoholu, podotkla Hauswaldová.

Příjezd na letiště
Po příjezdu doporučuje jít hned na check-in, aby vás zaregistrovali, zkontrolovali doklady a odbavili vaše zavazadla.

Po registraci následuje bezpečnostní kontrola. Je třeba sledovat obrazovky s informacemi o otevření vrat. gates.

„Tam vám pracovníci letiště zkontrolují doklady a letenku, a následně na jejich pokyn se přemístěte směrem do letadla. Brána se totiž může zavřít už 30 minut před odletem. Přesný čas však závisí na jednotlivých leteckých společnostech. Jmenovité výzvy z informačního pultu letiště na základě jména se v tomto případě nedělají,“ dodala odbornice.

Problémy? Na koho se obrátit
Ztracené doklady – policie
Ztratilo se něco na palubě letadla – letecká společnost
Ztratilo se něco na letišti – obrátit se na příslušné letiště
Ztratila se zavazadla nebo je zničená a poškozená – reklamace zavazadel na letišti, bezprostředně po příletu

Exit mobile version