spot_img

ذات صلة

جمع

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Koupě bytu na dražbě – za a proti

Výběr nemovitosti přes inzerát, za účasti realitní kanceláře nebo od známých není jediným způsobem, jak se dostat k bytu. Možností je také dražba, kde lze najít dobré bydlení za slušnou cenu. Otázkou je, zda výhody tohoto způsobu koupě převýší minusy s tím spojené.

O koupi bytu prostřednictvím dražby se mluví jako o levnější a celkově výhodnější, což je ve většině případů pravda. Přesto se při této formě koupě nemovitosti jen zřídkakdy vyhneme jistým mínusem. Vzhledem k tomu se preferovat dražbu jako formu hledání bydlení nevyplatí každému. Jaké jsou tedy pro a proti takové koupě a kdy se po ní vyplatí sáhnout?

  • Možnost získat byt za nižší cenu

Hlavním důvodem koupě bytu na dražbě je cena. Ta může být ve srovnání s tržní cenou nižší io 20 až 30 %. V tomto případě mluvíme o ceně určené znalcem, která zvykne být jen vyvolávací cenou. Přesto existuje vysoký předpoklad, že konečná prodejní cena bude stejně srovnatelně nižší než na trhu.

  • Úspora poplatků spojených s koupí

Další peníze lze díky koupi bytu na dražbě ušetřit na různých poplatcích, zejména těch katastrálních. S tím se pojí i jisté ulehčení od administrativních záležitostí, o které se postará dražební společnost.

  • Okamžitý přechod vlastnických práv

Pokud se vám podaří vydražit nemovitost, jejím majitelem se stáváte okamžitě po uzavření aukce a následném vyplacení ceny. Pozdější zápis do katastru tak bude už jen oficialitou.

  • Absence dluhů, exekucí a jiných břemen

Zatímco při koupi bytu běžným způsobem můžete natrefit na nevyrovnané dluhy, věcná břemena či jiné tíhy, v případě dražby je taková šance téměř nulová. Vydražením nemovitosti také zanikají případná zástavní práva.

  • Zaplacení dražební jistoty

Mnohé zájemce o byt může při dražbě odradit nutnost uhrazení dražební jistoty v hotovosti ještě před spuštěním aukce. Tu sice dostanete v případě neúspěšné dražby zpět, ale ne každý má hned po ruce částku ve výši do 30% z vyvolávací ceny, nejvýše však do 49 790, 88 €.

  • Vyplacení kupní částky do 15 dnů

S finančními nároky koupě bytu na dražbě se pojí i podmínka vyplacení kupní ceny do 15 dnů od aukce. Navíc zájemce, který vydražil byt, ale do 15 dnů nevyplatí kupní částku, přichází o vlastnictví bytu a nebude mu vrácena ani výše zmíněná dražební jistota.

  • Slabší nabídka novostaveb

I když v nabídce dražebních společností nové byty nechybí, jejich nabídka je o něco menší. Obzvlášť to platí u bytů situovaných v méně lukrativních lokalitách.

  • Problémy s předáním bytu

Neochota předchozího majitele vyklidit a předat objekt sice nebývá častým případem, ale setkat se s ní můžete i vy. Překážkou může být také právo napadnout dražbu u soudu, což přináší další komplikace při předávání bytu.

Zvážení všech plusů a minusů vám může odpovědět na otázku, zda je koupě bytu formou dražby pro vás správnou volbou. V případě, že ano, další výhodou je zveřejnění všech dražeb v Obchodním věstníku, kde můžete sledovat nejnovější nabídky a lze také najít ten správný byt splňující vaše požadavky.

spot_imgspot_img