spot_img

ذات صلة

جمع

Plazmový řezací stroj: Řada výhod pro efektivní dělení různých materiálů

Řezání plazmou je využíváno zejména pro dělení různých kovů....

Milostný život Ryb

Ryby budou vždy první, kdo navrhne strávit víkend sledováním...

Letíte na dovolenou? Prohlédněte si rady na bezproblémový let

Letní dovolenková sezóna je po uvolnění pandemických opatření opět...

Kam s dětmi na výlet: Jeskyňářské dobrodružství pod starým hradem

Zapomeňte na vybetonované chodníčky, kovová zábradlí a elektrické osvětlení. Před návštěvou jeskyně dostanete výstroj – overal, přilbu s čelovkou, které si sami odnesete ke vstupu do jeskyně. Kdo nemá vhodnou obuv, může si od správce půjčit i slušivé g

Chcete si vyzkoušet objevování podzemní krásy tak, jak to dělají skuteční jeskyňáři? Vydejte se s dětmi do Krásnohorské jeskyně.

Zapomeňte na vybetonované chodníčky, kovová zábradlí a elektrické osvětlení. Před návštěvou jeskyně dostanete výstroj – overal, přilbu s čelovkou, které si sami odnesete ke vstupu do jeskyně. Kdo nemá vhodnou obuv, může si od správce jeskyně půjčit i slušivé holínky. Menší děti si Váš průvodce „připoutá“ k sobě jakýmsi postrojem, takže dobrodružství s Vámi mohou absolvovat i menší ratolesti.

Dobrodružství začíná v penzionu, který se téměř neliší od ostatních domů v obci Krásnohorská Dlouhá Louka. S výstrojí se přesunete lesním chodníčkem k altánku, který slouží jako provizorní šatna. Cestou se Vám naskytne působivý výhled na hrad Krásná Hôrka. Ale vraťme se zpět k dobrodružství, které Vás čeká, než objevíte skutečné tajemství jeskyně. Do jeskyně vstoupíte chodbou, která v případě potřeby slouží jako odvodňovací šachta, v jeskyni se budete pohybovat po kluzkých dřevěných chodníčcích a tam, kde od stěny po stěnu chodby vyplňuje voda i po lanových přemostěních.

Nedejte se odradit tím, že zpočátku v jeskyni chybí krápníková výzdoba. Při troše štěstí uvidíte netopýra, při troše odvahy mnohem více – korality – sintrovou výzdobu v podobě květákových růžiček, kterou snad nemá žádná jiná přístupná jeskyně na Slovensku, heliktit, který při svém růstu ignoruje pravidla gravitace či brčka, známé z nedaleké Gombasecké jeskyně.

Cílem jeskyňářského dobrodružství je Síň obrů a její dominanta – Kapel rožňavských jeskyňářů, který je druhým nejvyšším krápníkem na světě. Ze Síně obrů se z jeskyně dostanete ven stejnou cestou, kterou jste přišli. Na zpáteční cestě se kluzké dřevěné lávky, strmé žebříky a lanové přemostění už ani nezdají tak náročné, jako poprvé.

I když je prohlídka jeskyně náročnější než prohlídka jiných zpřístupněných jeskyní, nemusíte se bát vzít sebou i děti. Stačí respektovat základní pravidla bezpečnosti a pokyny vašich průvodců.

V ceně vstupného je zapůjčení výstroje, poplatek za půjčení kozaček je 1 euro. Fotografování v prostorách jeskyně je v ceně vstupného, ​​vstup je možný při minimálním počtu čtyř osob. Parkování je zdarma.

Zajímavosti
Kapel rožňavských jeskyňářů – rychle rostoucí stalagmit je raritou, kterou můžeme obdivovat pouze u nás na Slovensku a v Chorvatsku v Plitvicích (ročně nabere až 150 kg hmoty). Je druhým nejvyšším stalagmitem na světě.

Zajímavosti v okolí
Hrad Krásná Hôrka

Zámeček v Betliari

Jeskyně v okolí – Gombasecká jeskyně, Domica, Ochtinská aragonitová a Dobšinská ledová jeskyně

spot_imgspot_img